BOH Cameronian Arts Awards – Who Made The Cut?

AWARD NOMINATIONS REVEALED…

The Boh Cameronian Arts Awards (since 2002) celebrates outstanding performances in dance, music, theatre and musical theatre performed in the previous year. It is dedicated to raising the profile of the arts in Malaysia and to recognize the contribution of artists in various areas of the performing arts.

Founded by Kakiseni, Malaysia’s online website dedicated to the arts, it is the only awards which judges “live” music, dance, theatre and musical theatre in Malaysia.

Nominees for Best Featured Performer

Imran Syafiq Mohd Affandi for The iProject: Between Self and Others presented by ASK Dance Company

Lee Ren Xin for The Dead Bird presented by Soubi Sha, supported by The Actors Studio Seni Teater Rakyat

Raymond Liew Jin Pin for Continue I: Tongue presented by Liew \ Viehstädt

Nominees for Best Group Performance

ASK Dance Company for The iProject: Between Self and Others presented by ASK Dance Company

Kwang Tung Dance CompanyOrang Orang Drum Theatre and Gideon Alu8khan Chen for Bisikan Monsoon presented by Kwang Tung Dance Company

Nominees for Best Choreographer in a Full-Length Work

Chang Wei Loy and Amy Len & Dancers for Bisikan Monsoon presented by Kwang Tung Dance Company

Mohamed Naim Syahrazad bin Mohd Zin and Mohd Fauzi bin Amirudin for The iProject: Between Self and Others presented by ASK Dance Company

Raymond Liew Jin Pin and Jascha Viehstädt for Continue I : Tongue presented by Liew \ Viehstädt 

Yeow Lai Chee, Lee Ren Xin, Lee Choy Wan, Boyz Chew Soon Heng and Foo Chi Wei for The Dead Bird presented by Soubi Sha, supported The Actors Studio Seni Teater Rakyat

Nominees for Best Lighting Design

Low Shee Hoe for Bisikan Monsoon presented by Kwang Tung Dance Company

Tan Eng Heng for The iProject: Between Self and Others presented by ASK Dance Company

Wee Jia Foong for Triple Bill of Contemporary Dance Works presented by Kenny Shim and Collective

Nominees for Best Set Design

David Wong for The Dead Bird presented by Soubi Sha, supported by The Actors Studio Seni Teater Rakyat

Elan Hasyim for The iProject: Between Self and Others presented by ASK Dance Company

Ma Hui Shan for Continue I: Tongue presented Liew / Viehstädt

Nominees for Best Costume Design, Styling and Make-Up

Quito Yang for The iProject: Between Self and Others presented by ASK Dance Company

Tang Meng Chit, HASSOU NEO by Quito Neng and Jacklyn Tan for Bisikan Monsoon presented by Kwang Tung Dance Company

Victor Khoo for The Dead Bird presented by Soubi Sha, supported by The Actors Studio Seni Teater Rakyat

Nominees for Best Music & Sound Design

Bernard Goh and Kent Lee for The iProject: Between Self and Others presented by ASK Dance Company

Chang Wei Loy, Orang Orang Drum Theatre and Gideon Alu8khan Chen for Bisikan Monsoon presented by Kwang Tung Dance Company

Ng Chor Guan for Continue I: Tongue presented by Liew \ Viehstädt 

 

Nominees for Best Solo Performance – Instrumental

Albert Tiu for Tchaikovsky Piano Concerto No 2 in A Mix of Russian With the klpac Orchestra presented by The Kuala Lumpur Performing Arts Centre

David Chin for Harpsichord Concerto in D major, BWV 1054 in Bach at New Year’s with Ensemble Virama presented by Ensemble Virama

Samuel J Dass for Raag Basant Mukhari in Sitar : Swarasia Malaysia Kampungku presented by SwarAsia

Nominees for Best Group Performance – Instrumental

Ensemble Virama for Prelude from Orchestral Suite No 1 in C in Bach at New Year’s with Ensemble Virama presented by Ensemble Virama

Philharmonic Winds of Malaysia for October in American Tapestry presented by Pertubuhan Komunity Filharmonik Selangor Dan Kuala Lumpur

Philharmonic Winds of Malaysia for The Cowboys in American Tapestry presented by Pertubuhan Komunity Filharmonik Selangor Dan Kuala Lumpur

Nominees for Best Solo Performance – Vocal

Ang Mei Foong & Cipriano De Guzman Jr for Bess You Is My Woman from “Porgy and Bess”in Voci Vivace presented by The Canticle Singers

Ang Mei Foong for Una Voce Poco Fa from “Il barbiere di Siviglia” in Voci Vivace presented by The Canticle Singers

Chia Yee Yean for J.S. Bach – Cantata “Jauchzet Gott in allen Landen”, BWV 51 in Bach at New Year’s with Ensemble Virama presented by Ensemble Virama

Nominees for Best Group Performance – Vocal

The Young KL Singers for Declare Independence (Volta, 2007) inYKLS’ Aurora : A Tribute To Björk presented by Young Choral Academy & The Actors Studio Seni Teater Rakyat

The Young KL Singers for Jóga (Homogenic, 1997) in YKLS’ Aurora : A Tribute To Björk presented by Young Choral Academy & The Actors Studio Seni Teater Rakyat

The Young KL Singers for Venus as a Boy (Debut, 1993) in YKLS’ Aurora : A Tribute To Björk presented by Young Choral Academy & The Actors Studio Seni Teater Rakyat

Nominees for Best Musical Direction

Eric Lee for American Tapestry presented by Pertubuhan Komunity Filharmonik Selangor Dan Kuala Lumpur

Mak Chi Hoe & Ian Chow for YKLS’ Aurora: A Tribute to Björk presented by Young Choral Academy & The Actors Studio Seni Teater Rakyat

Samuel J Dass for Sitar : Swarasia Malaysia Kampungku presented by SwarAsia

Nominees for Best Original Composition

Jimmy Ch’ng for deConsTruction in ‘Unbeatable’ Kaleidoscope 5 International Drumming Festival presented by Hands Percussion

Samuel J Dass for Canton Blossom in Sitar : Swarasia Malaysia Kampungku presented by SwarAsia

Samuel J Dass for Trance-Fusion in Sitar : Swarasia Malaysia Kampungku presented by SwarAsia

Nominees for Best Production Values

Eight Twelve for Eight Twelve
Hands Percussion for ‘Unbeatable’ Kaleidoscope 5 International Drumming Festival

Young Choral Academy & The Actors Studio Seni Teater Rakyat for YKLS’ Aurora: A Tribute to Björk 

Boh Plantations deputy chairman and chief executive officer Caroline Russell and Kakiseni president low Ngai Yuen reveal the limited-edition tea canisters for the upcoming Boh Cameronian Arts Awards.

 

Nominees for Best Actor in A Leading Role

Amanda Ang for The Optic Trilogy presented by ProGRes by Revolution Stage

Atiqah Abu Bakar for Nisya Khaleed presented by ProGRes by Revolution Stage

Jonathan Chew for The Bee by Hideki Noda & Colin Teevan presented by Theatresauce 

Patrick Teoh for Heroes presented by British Academy of Performing Arts

Nominees for Best Actor in a Supporting Role

Asrulfaizal Kamaruzaman for Mak Yong Titis Sakti presented by The Actors Studio Seni Teater Rakyat

Emily Kaka for Dear Molly presented by Greenhopper Theatre

Megat ‘Adli for IQ.Rock presented by Anomalist Production

Rosdeen Suboh for Mak Yong Titis Sakti presented by The Actors Studio Seni Teater Rakyat

Nominees for Best Group Performance

Emily Kaka, Jessica Yap, Henry Liaw, Jacky Hong, Bryan Yeo and Eric Loh for The Light Seeker presented by Greenhopper Theatre

Liang Ka En, Low Wai Kei and Ng Yuan Ci for Hoong Siamang Hoong presented by Hongjiejie Work Station

SMV TFA ISD for I AM RAVANA presented by TFA Inner Space Dance

Nominees for Best Direction

Chang Wei Loy for Hoong Siamang Hooong presented by Hongjiejie Work Station

Kelvin Wong for The Bee by Hideki Noda & Colin Teevan  presented by Theatresauce

Tan Chee Ken for Dear Molly presented by Greenhopper Theatre

Nominees for Best Original Script

Tan Chee Ken for Dear Molly presented by Greenhopper Theatre

Namron with Lenny Erwan & Jerrica Lai for Lina & Lijah presented by Patblas Studio

Senibayan for Nisya Khaleed presented by ProGRes by Revolution Stage

Khairi Anwar for IQ.Rock presented by Anomalist Production

Nominees for Best Lighting Design

Amelia Tan for The Ring of the Nibelung presented by MUKA Space & The Actors Studio Seni Teater Rakyat

Eagle Lee for Dear Molly presented by Greenhopper Theatre

Yusman Mokhtar for Teater Perdana DBP ‘Pokok’ presented by Balang Rimbun Sdn Bhd

Nominees for Best Set Design

Grace Looi for Dear Molly presented by Greenhopper Theatre

Kelvin Wong for The Bee by Hideki Noda & Colin Teevan presented by Theatresauce

Yusman Mokhtar for Teater Perdana DBP ‘Pokok’  presented by Balang Rimbun Sdn Bhd

Nominees for Best Costume Design, Styling & Make-Up

Beatrice Looi for The Ring of the Nibelung presented by MUKA Space & The Actors Studio Seni Teater Rayat

Grace Looi for Dear Molly presented by Greenhopper Theatre

SMV TFA ISD for I AM RAVANA  presented by TFA Inner Space Dance

 

Nominees for Best Musical Direction

Juan Montoya for Madama Butterfly presented by Kuala Lumpur City Opera 

Duan Sharafuddin for Olabola The Musical presented by Enfiniti (M) Sdn Bhd

Dominic Lucien Luk for The Edge presented by theatrethreesixty

Nominees for Best Performance by an Ensemble

The Cast of Olabola the Musical for Olabola The Musical presented by Enfiniti (M) Sdn Bhd

Kuala Lumpur City Opera Chorus for Madama Butterfly presented by Kuala Lumpur City Opera

Nurfazira & Asmidar Ahmad for Mek Mulung Hikayat Puteri 12 Beradik presented by Darinai Dance & BaiZam Generation

Nominees for Best Direction

Christopher Ling for The Edge presented by theatrethreesixty

Tiara Jacquelina for Olabola The Musical presented by Enfiniti (M) Sdn Bhd

Nominees for Best Performer in a Leading Role

Brian Chan for Olabola The Musical presented by Enfiniti (M) Sdn Bhd

Cecilia Yap for Madama Butterfly presented by Kuala Lumpur City Opera

Iedil Putra for Olabola The Musical presented by Enfiniti (M) Sdn Bhd

Michael Chen for The Edge presented by theatrethreesixty

Nominees for Best Performer in a Supporting Role 

Ashley Chan for Company presented by PAN Productions

Junji Delfino for Company presented by PAN Productions

Kai Chalmers for The Edge presented by theatrethreesixty

Nikki Palikat for Adam! the Musical presented by The Actors Studio Seni Teater Rakyat

Nominees for Best Set Design

Christopher Ling for The Edge presented by theatrethreesixty

Lukman and Azan for Mona ke Daerah M presented by Markas KD

Raja Malek for Olabola The Musical presented by Enfiniti (M) Sdn Bhd

Nominees for Best Costume Design, Styling & Make-Up

Dominique Devorsine for Madama Butterfly presented by Kuala Lumpur City Opera

Khairul Anuar Zainudin, Muhammad Nur Ilmi bin Nur Azman dan Mohd Hairil Anuar bin Bari for Mek Mulung Hikayat Puteri 12 Beradik presented by Darinai Dance & Baizam Generation

Zaharah Nakibullah for Olabola The Musical presented by Enfiniti (M) Sdn Bhd

Nominees for Best Sound Design

Duan Sharafuddin and Mohd Najib for Olabola The Musical presented by Enfiniti (M) Sdn Bhd

JJ Tan for Madama Butterfly presented by Kuala Lumpur City Opera

Kamarul Baisah Hussin for Mek Mulung Hikayat Puteri 12 Beradik  presented by Darinai Dance & BaiZam Generation

Nominees for Best Lighting Design

Amelia Tan for Madama Butterfly presented by Kuala Lumpur City Opera

Ee Chee Wei for Olabola The Musical presented by Enfiniti (M) Sdn Bhd

NOMINEES FOR BEST OF 2018

American Tapestry presented by Pertubuhan Filharmonik Komunity Selangor Dan Kuala Lumpur

Dear Molly presented by Greenhopper Theatre

Eight Twelve presented by Eight Twelve

Hoong Siamang Hooong presented by Hongjiejie Work Station

IQ.Rock presented by Anomalist Production

Olabola The Musical presented by Enfiniti (M) Sdn Bhd

Ahead of the 16th Boh Cameronian Arts Awards (BCAA), Miri-born singer Zee Avi and former Aswara dean of dance Joseph Gonzales have been named as the award’s Game Changers.

“The idea behind the Malaysian Game Changers is a person who embodies courage to cross borders, to try to spread their wings not knowing what the end of the tunnel is,” said Kakiseni president Low Ngai Yuen.

The awards which will take place on April 28 will see Zee and Joseph conducting workshops and engaging with key players in the industry on how to further develop the arts.

This year’s theme Mulanya Di Sini (It starts from here) honours the beginnings of performing arts practitioners who made their mark in the industry

The celebration also hails an important year for BOH Plantations as the tea company celebrates its 90th anniversary.

To commemorate this momentous milestone, this year’s Cameronian Gold Blend Collector’s Edition tea canisters feature an Art Deco and songket design that reflect the past and the beginnings of performing arts in the country.

 

Boh Plantations deputy chairman and chief executive officer Caroline Russell said each year, Kakiseni comes up with the design of the limited-edition canisters but this year, the Malaysian tea manufacturer wanted to pay special attention to the theme.

“We felt because it is our 90th anniversary, we wanted something that was about heritage and a bit of a throwback.

“They (Kakiseni) came up with this idea about beginnings, which actually works really well for the arts industry and makes this not just about our beginnings but each artist’s beginning,” said Russell.

She also added that the eclectic cultural mix of Art Deco with songket was a fun twist.

On the night of the awards, the stylish black and gold canisters will be handed out to nominees, winners, judges and those involved in the awards as well as Kakiseni-related activities.

Unfortunately, the canisters won’t be available for purchase.

“You’ve got to be a member of the arts community and you’ve got to win an award,” joked Russell.

This year’s nominees were shortlisted from a total of 75 shows staged in 2018 by 22 judges.

Split into the categories of musical theatre, dance, music and theatre, recipients will be awarded an exclusive Boh Cameronian Arts Award trophy and RM1,000 cash prize.

The Best of Awards winners will receive support from Kakiseni such as access to pitch their shows to potential sponsors and for a full sponsorship to attend the Australian Performing Arts Market next year.

Boh Plantations deputy chairman and CEO – Caroline Russell and Dato’ Nicholas Pinder –  Editor – HOMME Magazine take tea!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *